Układanie paneli podłogowych to stosunkowo prosta praca. Posiadając kilka wskazówek oraz odrobinę zdolności manualnych, pracę taką można wykonać we własnym zakresie.

Zanim rozpoczniemy układanie paneli podłogowych, należy ułożyć je w opakowaniach, ?na przekładkę? i pozostawić je na około 48 godzin, w celu wyrównania wilgotności.

Prace rozpoczynamy od sprawdzenia podłoża, czy jest ono wystarczająco suche, równe i odpylone. Następnie wykonujemy izolację z foli PE o grubości ? 0.2 mm , z zakładką na łączeniach, po 20 cm lub większą. W zależności od potrzeb (wytłumienia akustycznego, wyrównania podłoża i wysokości) wybieramy podkład podłogowy i precyzyjnie go układamy. Niektóre podłogi posiadają od spodu własną warstwę podkładową, np. z korka, i wtedy nie potrzeba dodatkowego podkładu i układanie paneli podłogowych wykonujemy od razu na folii PE.

Podłoga z paneli, to podłoga ?pływająca? i nie należy przyklejać jej do podłoża lub do ścian. Przymocowanie takiej podłogi może doprowadzić w przyszłości do jej poważnych uszkodzeń.

Układanie paneli podłogowych rozpoczynamy od narożnika ( układamy od lewej strony, do prawej), w taki sposób, aby wpust panela znajdował się od strony ściany, pamiętając o pozostawieniu szczeliny dylatacyjnej 10-12 mm, pomiędzy ścianą, a pierwszym rzędem paneli ( ułatwieniem będzie zastosowanie klinów dystansowych, które to należy bezwzględnie usunąć po zakończeniu prac). Dystans taki należy zachować wokół całej podłogi. Kolejne rzędy zapinamy z minimum 20 ? 40 centymetrowym przesunięciem względem poprzedniego (przesunięcie zależne od producenta, a jeżeli w karcie technicznej nie ma informacji, to bezpieczniejsze będzie przesunięcie +- 40 cm).

 

Układanie paneli podłogowych – Gdańsk, Sopot, Gdynia. Tel. 603-105-401