Remonty mieszkań oraz wykończenia wnętrz, zakrawają o bardzo szeroki zakres prac do wykonania. Posiadając odrobinę wiedzy i  zdolności manualnych,  część prac remontowych czy wykończeniowych można wykonać we własnym zakresie.

Malowanie ścian, to jedna z łatwiejszych prac, z którymi musimy się zmierzyć, wykonując wykończenia mieszkań. Aby malowanie wnętrz mieszkań było pracą przyjemną i postępowało sprawnie, a efekty były takie, jakich oczekujemy, należy przestrzegać kilku prostych zasad. Pierwszą i najważniejszą czynnością, od której powinniśmy rozpocząć malowanie mieszkania, jest ocena stanu powierzchni, które będą malowane. Należy sprawdzić, czy nie ma ubytków, odpowiednio je odpylić oraz, w przypadku znacznych zabrudzeń, zmyć i odtłuścić preparatami zalecanymi przez producentów farb, którymi będziemy następnie malowanie.
Następnie, w zależności od chropowatości/gładkości powierzchni przeznaczonych pod malowanie, należy dobrać wałek o odpowiedniej długości włosia. Wałek o stosunkowo długim włosiu, o długości 18 mm i dłuższym będzie pozostawiał na ścianie delikatną, widoczną z bliska strukturę, która zamaskuje drobne niedoskonałości , np. malutkie dziurki, czy niezbyt głębokie rysy. Wałki z krótszym włosiem będą pozostawiały mniej widoczną strukturę.

Ściany, które nie były jeszcze malowane, należy zagruntować. W przypadku występowania różnic chłonności podłoża na jednej płaszczyźnie, gruntowanie należy powtórzyć. Powierzchnie, które były już wcześniej malowane należy zagruntować wtedy, kiedy poprzednia powłoka jest zbyt chłonna.

Malowanie ścian i sufitów rozpoczynamy pozostawiając dystans od narożnika, gdyż solidnie nasączony farbą wałek, pozostawi grubą, trudną do rozprowadzenia warstwę farby. Samo rozprowadzanie powłoki powinno odbywać się równomiernie, każde nasączanie wałka farbą powinno pokrywać podobnej wielkości powierzchnię przeznaczoną pod malowanie tak, aby na całości powstawała podobnej grubości, jednolita warstwa. Ostatnie pociągnięcia/prowadzenie wałka powinno odbywać się zawsze w tym samym kierunku, co poprzednie, tak, aby struktura układała się w tym samym kierunku.

 

Malowanie mieszkań – Master-Bygg