Tak, jak w przypadku większości prac remontowych, przyklejanie fototapety należy rozpocząć od przygotowania podłoża. Powierzchnia powinna być dobrze wyrównana, wolna od kurzu, odtłuszczona i zagruntowana rozcieńczonym klejem do tapet lub preparatem gruntującym, używanym do większości prac remontowo-wykończeniowych (niedbale przygotowane podłoże będzie psuło pożądany efekt za każdym razem, kiedy na ścianę będzie padało światło).

Zanim rozpoczniemy przyklejanie fototapety, należy rozwinąć i ułożyć wszystkie bryty w odpowiedniej kolejności (tworząc obraz, wzór), sprawdzić, czy nie są uszkodzone i czy są dobrze do siebie dopasowane. Niezbędne jest również określenie z jakiego typu fototapetą mamy do czynienia (rodzaj podłoża) i odpowiednio dobrać klej i technikę przyklejenia. Dla ułatwienia pracy można narysować pionową ?linię startową?, od której rozpoczniemy przyklejanie pierwszego elementu fototapety (pionowo narysowana linia pozwoli utrzymać cały obraz, wzór prosto).

Przyklejanie fototapety rozpoczynamy od pierwszego brytu i kleimy je w takiej kolejności, aby każdy kolejny przyklejany element odsłaniał następną część obrazu. Podczas pracy należy pamiętać o bardzo dokładnym rozprowadzeniu kleju i jednakowym czasie namakania dla każdego elementu (najlepiej stosować się do zaleceń producenta, a w przypadku braku instrukcji, założyć na przykład 5 minut dla każdego i bezwarunkowo go przestrzegać), uwzględniając również czas rozprowadzenia kleju. Przyklejając kolejne części obrazu należy precyzyjnie dopasowywać wzór i dociskać arkusz gumowym wałkiem (ewentualnie futrzanym do emulsji), dbając o usunięcie wszystkich pęcherzyków powietrza (dociskamy od góry na dół i od środka w stronę brzegów). Nadmiar kleju należy delikatnie zebrać zwilżoną gąbką lub czystą bawełnianą ściereczką. Praca będzie znacznie łatwiejsza, jeżeli możemy liczyć na pomoc drugiej osoby.

Powodzenia!