Fugi epoksydowe to zaprawy do fugowania, na bazie żywic reaktywnych (RG). Fugi epoksydowe przeznaczone są do wykonywania kwasoodpornych spoin na okładzinach z płytek ceramicznych, materiałów z kamienia, na posadzkach i ścianach, wewnątrz i na zewnątrz budynków. Szczególnie nadają się do spoinowania płytek w zakładach przemysłu spożywczego, w basenach pływackich i termalnych, zbiornikach agresywnych chemikaliów, powierzchni roboczych w kuchniach, szpitalach, supermarketach i we wszystkich miejscach, w których wymagana jest wysoka higiena i odporność chemiczna.

Układając fugi epoksydowe w miejscach narażonych na duże zawilgocenie (np. w łazience) lub miejscach narażonych na częste zabrudzenia (np. podłoga w wiatrołapie, przedpokoju, czy nawet w kuchni, gdzie nie trudno o zabrudzenie np. kawą lub winem), otrzymujemy spoinę, której nie trzyma się brud (tzn. nie trzyma się trwale), która nie ciemnieje, nie kruszy się, nie przepuszcza wody i łatwo się czyści. Dobrze położona fuga epoksydowa jest o wiele ładniejsza i dużo trwalsza od cementowej.

Fugi epoksydowe mają również pewne wady. Pierwszą z nich jest to, że fugi epoksydowej nie można wymienić bez uszkodzenia płytek. Jest to bardzo trudna operacja , w odróżnieniu od fug cementowych, gdzie wymiana jest stosunkowo prosta. To samo dotyczy napraw fugi epoksydowej. Fugę cementową można naprawić w stosunkowo łatwy sposób, naprawa jest w zasadzie nie widoczna, natomiast z fugą epoksydową jest już dużo trudniej. Drugą wadą jest jej cena. Niestety, jest ona kilkukrotnie droższa od zapraw cementowych, a i samo jej ułożenie jest również sporo droższe. Chcąc zastosować fugę żywiczną należy odpowiednio wcześniej poinformować wykonawcę/glazurnika, ponieważ cena za ułożenie 1m2 płytek będzie wtedy wyższa, lub zostanie naliczona dopłata za spoinowanie fugą epoksydową. Wcześniejsze uzgodnienie z wykonawcą jest również niezbędne z powodów technicznych. Stosując fugę epoksydową, spoiny nie powinny być węższe niż 3 mm, ponieważ gęstość i konsystencja materiału sprawia, że fachowe wykonanie węższych szczelin jest bardzo trudne. Kłopotliwe jest również profesjonalne wykonanie pracy. Nie każdy fachowiec podejmie się takiego zlecenia. Powierzając taką pracę, należy mieć pewność, że wykonawca miał już do czynienia z takim materiałem. Skutki braku profesjonalizmu wykonawcy będą bardzo trudne do usunięcia (czasami niemożliwe), a sama spoina może wyglądać niezbyt estetycznie (może być szorstka lub może miejscami się zapadać). Chcąc wykonać taką pracę we własnym zakresie należałoby mieć chociaż trochę doświadczenia z materiałami żywicznymi, ewentualnie pomoc osoby znającej się na rzeczy. Najbezpieczniejsze będzie jednak skorzystać z usług profesjonalisty. Profesjonalnie wykonana spoina powinna być gładka, bardzo twarda i mieć delikatny połysk.