Bardzo często projekty wykończenia wnętrz nowych mieszkań oraz remontów mieszkań z rynku wtórnego, zakrawają o sufity podwieszane. W niektórych przypadkach sufity podwieszane montuje się w celu uzyskania pożądanego efektu wizualnego, w innych jest to niezbędne z przyczyn technicznych. Rozwiązanie takie umożliwia ukrycie instalacji ogrzewania, klimatyzacji, instalacji p.poż, itp. Jest również alternatywą dla starych, krzywych stropów drewnianych, których wyprostowanie inną metodą byłoby o wiele bardziej kosztowne i pracochłonne.

Wykonując remont mieszkania we własnym zakresie, można pokusić się o własnoręczne podwieszenie sufitu z płyt kartonowo-gipsowych. Montaż nie należy do prac o najwyższym stopniu trudności, ale musimy posiadać sporo wiedzy technicznej oraz dołożyć wszelkich starań, aby wszystkie czynności zostały wykonane precyzyjnie.Montując sufity podwieszane musimy pamiętać również o tym, że jest to element wiszący mieszkania, dlatego nie można pozwolić sobie na żadne „niedociągnięcia konstrukcyjne”!!! Sufit wykonany niezgodnie ze sztuką budowlaną może skutkować spękaniem, a w najgorszym wypadku zarwaniem!!!

Płyta kartonowo-gipsowa jest materiałem bardzo „wdzięcznym”. Łatwo poddaje się obróbce, zastępuje sporo innych materiałów budowlanych, umożliwia szybkie wykonanie sufitów wielopoziomowych z dowolną konfiguracją oświetlenia, ale posiada również pewne wady. Najważniejszymi z nich są kruchość i słaba odporność na wodę. Używając płyt kartonowo-gipsowych podczas wykańczania wnętrz oraz remontów mieszkań powinniśmy pamiętać o dobrym izolowaniu ich od wilgoci, co zapobiegnie zniszczeniu sufitu, a w konsekwencji ponownego jego remontu. Z uwagi na kruchość materiału, montując sufity podwieszane należy również pamiętać o wzmocnieniu miejsc, w których przewidziany jest montaż np. karniszów, ciężkich żyrandoli lub innych detali.

Najczęstsze usterki, trapiące sufity podwieszane, to pękanie w miejscach połączeń płyt. Wynikają one najczęściej z błędów technicznych, wad konstrukcji, doboru nieodpowiednich materiałów lub braku precyzji podczas wykonywania montażu.

Zgodne ze sztuką budowlaną i solidne wykonanie gwarantuje satysfakcję z posiadania równego, gładkiego i wolnego od spękań sufitu.

 

Sufity podwieszane, podświetlane – Gdańsk, Sopot, Gdynia. Tel. 603-105-401

Powrót